RTSH Sport Live

Portugalia siguron kualifikimin përballë Turqisë

  • 22/06/2024
  • |
  • Boterori Katar 2022
Portugalia siguron kualifikimin përballë Turqisë
Bernardo Silva zhbllokoi sfidën, më pas një autogol i bujshëm nga Akaydin, Bruno Fernandes plotësoi “tripletën”

Misioni i përmbushur për Portugalinë në fazën e parë të Euro 2024. Në ditën e dytë të Grupit F, skuadra e Martinez mundi 3-0 Turqinë dhe u kualifikua për në fazën e 16-she si e para në grup me një ndeshje ende për të luajtur.

Në Ëestfalenstadion në pjesën e parë, Bernardo Silva (21') prishi ekuilibrat me një gjuajtje të saktë me të majtën. Më pas portugezët dyfishuan epërsinë falë autogolit të bujshëm të Akaydin (28').

Në pjesën e dytë, Bruno Fernandes (56') kompletoi tripletën që mbylli përfundimisht ndeshjen me asistimin e Ronaldos.

Portugalia kalon me sukses pengesën Turqi dhe tashmë po mendon për fazën e 16-shes. Për skuadrën e drejtuar nga Montella, tani llogaritë bëhen për ndeshjen me Republikën Çeke.