RTSH Sport Live

Reali, epoka e Perez vazhdon: mbetet president deri në 2025

  • 13/04/2021
  • |
  • Spanjë
Reali, epoka e Perez vazhdon: mbetet president deri në 2025
Numri një i Blancos, po përgatitet të përballet me mandatin e tij të katërt radhazi. Një histori që filloi në vitin 2000

Mandati i katërt radhazi i Florentino Perez si president i Real Madrid filloi këtë mëngjes. Mungesa e kandidatëve ka çuar në rizgjedhjen e presidentit në detyrë, i cili do të qëndrojë në Casa Blanca të paktën deri në vitin 2025. Pastaj do të shohim.

KANDIDATI I VETËM - Këto ishin ditë intensive për Perez, i cili javën e kaluar me një ofertë prej 10 miliardë zyrtarizoi një operacion në bizneset e tij, me një kompani që kontrollon autostradat italiane. Vazhdimësia në krye të Madridit është padyshim më e lehtë: Sukseset e Perez në vitet e fundit dhe nevoja për të ofruar garanci bankare për 124 milion euro për të dalë në zgjedhje kanë vënë kandidatët e tjerë në arrati.

ERA GALAKTIKE - Kujtojmë që Florentino Perez është zgjedhur për herë të parë në presidencën e Madridit në 2000, kur çuditërisht, duke premtuar të rrëmbente Figo nga Barcelona, ​​ai mundi Lorenzo Sanz, presidentin në ikje që sapo kishte arritur sukses në Ligën e Kampioneve. Perez më pas u rizgjodh me një shumicë dërrmuese në 2004 dhe dha dorëheqjen më 26 Shkurt 2006 pas një disfate në Mallorca. Fundi i projektit 'Galactico' i cili kishte sjellë Figo, Zidane, Ronaldo Fenomenin, Beckham dhe Oëen në Bernabeu.

RIKTHIMI - Perez u rikthye në presidencë në 2009, pas dorëheqjes së Ramon Calderon dhe nuk është larguar kurrë. Cristiano Ronaldo, Benzema, Kakà, Xabi Alonso dolën me një fushatë nënshkrimi faraonike me idenë e pushtimit të 'Décima', e cila i kishte shpëtuar Madridit që nga viti 2002. Arriti në 2014, në duart e Carlo Ancelotti.

PIKA E KTHESËS - Pika e kthesës në sezonin 2015-16. Në korrik Perez “braktis” Ancelottin dhe zgjedh Rafa Benitez. Gjërat shkojnë keq dhe në janar Florentino luan kartën e dëshpërimit, duke promovuar Zidane nga Castilla në ekipin e parë. Tre Champions radhazi kanë arritur me francezin,  4 në 5 vjet. Lamtumira e Ronaldos, nuk u zëvendësua kurrë, dhe dorëheqja e Zidane e mbajti prapa garën e Madridit, por Perez në Mars 2019 e bindi Zizou të kthehej dhe kjo çoi në fitoren e Ligës së fundit. Sot Madridi është në garë për Ligën e Kampionëve, dhe Florentino në dy periudhat e tij si president ka fituar 26 trofe, përfshirë 5 Champions dhe 5 Liga.

DY SHTYLLA - Mandati i ri i Perez bazohet në dy shtylla. E para është rinovimi i madh i Bernabeu, me ndërtimin dhe zgjerimin e zonës përreth për ta bërë atë edhe më tërheqës komercialisht. Një vepër faraonike me vlerë 600 milion euro që paralizoi në mënyrë efektive tregun e transferimeve të Madridit, i cili ishte ndaluar për tre seanca. Por është vetëm një pauzë, sepse Florentino Perez ka një fiksim: ai dëshiron të rihapë Bernabeu (punimet duhet të përfundojnë në mes të vitit 2022) me Kylian Mbappé.

BORXHI - Është shumë e vështirë për francezin të arrijë këtë verë pasi Madridi ka grumbulluar gati një miliard borxhe dhe La Liga nuk lejon që Casa Blanca të blejë pa shitur më parë, por Perez është shumë i vendosur në sulmin ndaj kampionit të botës e PSG-së. Për Mbappé, Perez, i cili javën e kaluar arriti momentin historik të 1.000 ndeshjeve si president i Madridit,  vuri shenjën "puna në progres".