RTSH Sport Live

Reali në arrati, kundër Bilbaos mjafton Benzema

  • 02/12/2021
  • |
  • Spanjë
Reali në arrati, kundër Bilbaos mjafton Benzema
Një gol i francezit rrëzon Bilbaon dhe i çon Blancos, me një ndeshje më shumë, në +7 kundër Atletico Madrid.

Provat e arratis në krye të klasifikimit të ligës spanjolle për Real Madridin, i cili mundi 1-0 Athletic Bilbao në shtëpi për të arritur +7 pikë, por me një ndeshje më shumë, ndaj Atletico Madrid në vendin e dytë. Në rikuperimin e ditës së nëntë të La Ligës, kur ndeshja u shty në tetor për shkak të mungesës së lojtarëve të Amerikës së Jugut të përfshirë në kualifikueset për Kupën e Botës 2022 me kombëtaret e tyre, është goli i Benzemas që i jep skuadrës së Ancelottit tri pikë themelore.

Avantazhi arrin në 40' me një asistim të një Modric të frymëzuar. Në pjesën e dytë baskët përpiqen të reagojnë, por Blancos e mbajtën ndikimin deri në fishkëllimën e fundit dhe në të vërtetë pothuajse dyfishohen në rifillim. Nga ana tjetër, Athletic me këtë disfatë nuk arriti të afrohet me zonën e Europës.