RTSH Sport Live

Rikthehet Xhokoviç

  • 31/10/2021
  • |
  • Të tjera
Rikthehet Xhokoviç
Tenisti serb do të marrë pjesë në Master 1000 të Paris-Bersi

Novak Gjokovic rikthehet në garë këtë të hënë. Numri një i botës nuk ka marrë pjesë në një turne që kur humbi finalen e US Open. Kjo kohë pushimi e ka ndihmuar tenistin serb të karikojë bateritë për këtë fundvit. Ai në Paris-Bercy është Master 1000 dhe ai e di këtë ndaj do të marrë pjesë. Xhokoviç  do të kërkojë rezultatin më të mirë, por shkon edhe me synimin për t’u përgatitur për dy ngjarjet e fundit të mëdha të 2021: Nitto ATP Finals (nga 14 deri më 21 nëntor) dhe finalen e Davis Cup (nga 25 në 6 nëntor nga dhjetor).

Pikërisht për veprimtarinë e fundit të sezonit, Nole dëshiron të arrijë në top formë. E rëndësishme është si konkurrimi tek ashtu edhe ai në çift. Djokoviç është pikë referimi e skuadrës së tij. Në ndeshjet çift ai do të luajë me mikun e tij Filip Krajinović, dhe për t’u përmirësuar sa më shumë me të ai do të marrë pjesë edhe në Masters 1000 të fundit të aktivitetiet me ndeshje çift. Dy serbët do të debutojnë këtë të hënë kundër australianëve Luke Saville dhe Álex de Minaur.