RTSH Sport Live

Roma e tepron, 7 gola Empolit

  • 17/09/2023
  • |
  • Itali
Roma e tepron, 7 gola Empolit
Skuadra e trajnerit Mourinho ka arritur fitoren e parë me një rezultat tenistik

Roma e tepron, ndërsa bën kthesën. Në javën e katërt të Serisë A, skuadra e Mourinhos mposhti me rezultatin 7-0 Empolin dhe grumbulloi fitoren e parë në kampionat. Në Olimpico, verdhekuqtë nisën shumë fuqishëm dhe pas dhjetë minutash ishin dy gola përpara: Dybala (1') hapi menjëherë sfidën, më pas Renato Sanches (8') dyfishoi epërsinë me kokë. Tripleta mbërriti në minutën e 35-të me autogolin e Grassi-t, më pas Joya (55’) kompletoi dopietën me një goditje të bukur. Më pas Cristante (80’), Lukaku (82’) e Mancini (86') përmbyllën rezultatin në finale 7-0.

Kështu Roma ngre sërish kokën. Dhe e bën këtë me një performancë të ashpër dhe shkatërruese. Shtatë gola ndaj Empolit sigurisht që janë të mjaftueshëm për të lëvizur tabelën, për të tronditur dhe për të shmangur kritikat. Gjithashtu sepse verdhekuqtë bëjnë një paraqitje të shkëlqyer për sa i përket lojës, personalitetit dhe individualitetit.

Roma mori gjithçka në rregull kundër njerëzve të Zanettit. Ylli i madh i mbrëmjes është Dybala me dy gola, por në festën marrin pjesë edhe Cristante, Renato Sanches, Lukaku dhe Mancini. Një festival goli që poshtëron Empolin, jep sinjale pozitive për përfshirjen e Big Rom dhe rinis bandën Special One në renditje.