RTSH Sport Live

Sancho fundos Leipzig, Bayern kampion i Gjermanisë

  • 08/05/2021
  • |
  • Gjermani
Sancho fundos Leipzig, Bayern kampion i Gjermanisë
Borussia Dortmund fitoi 3-2 ndaj ekipit të Nagelsmann falë një dopiete të anglezit, titullin për bavarezët. Wolfsburg dhe Hoffenheim buzëqeshin

Java e 32-të e Bundesligës i jep Bayern Munich titullin e kampionit të Gjermanisë, matematikisht përpara të gjithëve me humbjen e Leipzig në Dortmund. Në fakt, Borussia fiton 3-2 falë golit të Reus dhe dopietës së Sancho, gjë që i bën të padobishme golat e Klostermann dhe Olmo. Wolfsburg vazhdon të vrapojë, i treti dhe fitues 3-0 ndaj Union Berlin. 0-0 midis Werder Bremen dhe Bayer Leverkusen, Hoffenheim rrëzon Schalke 04 4-2.

Bayern Munich merr fushën me vetëdijen e ëmbël, me një tjetër titull gjerman në xhep dhe feston duke shtypur Borussia Mönchengladbach me një rezultat 6-0. Loja për vendasit duket se ka kuptim nga fillimi pothuajse vetëm për golat e Leëandoëski, e në fakt i duhen vetëm disa minuta për të shkarkuar goditjen e tij me të djathtën.

Polaku i afrohet dopietës, por në fund për ta dërguar topin në rrjetë, në minutën e 23-të është Muller, assist i Musiala(me devijimin vendimtar të Zakaria). Sidoqoftë, shfaqja personale e qendërsulmuesit nuk ka përfunduar,  i duhej një asistim i mirë në minutën e 34-të për të rrëmbyer skenën me një goditje shumë të vlefshme. Para se skuadrat të shkonin në dhomat e zhveshjes, Coman nënshkruan me një goditje të ulët diagonale në fund të një kundërsulmi të shpejtë.

Në pjesën e dytë, ndeshja ka kohë që ka humbur interesin. Blici i parë, topi në dorën e Neuhaus: tripleta personale e Leëandoëski 66’. Në finale, Kouassi u përjashtua për Bayern, i cili mbylli 6-0 me Sané.