Shqipëria e nis me fitore, përmbys Ukrainën

• 07/09/2024
  • |
  • Kombëtarja
Kuqezinjtë kanë triumfuar me rezultatin 2-1 në sfidën e luajtur në “Epet Arena” të Pragës

Shqipëria e ka nisur me fitore aventurën në Ligën e Kombeve duke triumfuar me rezultatin 2-1 përballë Ukrainës. Në sfidën e luajtur në “Epet Arena” të Pragës, pas një pjese të parë pa gola, ishin ukrainasit që zhbllokuan sfidën në fillimin e pjesës së dytë me protagonist Konoplian 49’.

Gjithsesi, avantazhi i të besuarve të Rebrov zgjati vetëm pesë minuta, sepse Ismajli vendosi barazpeshën në minutën e 54-ët. Por nuk mjafton me kaq, sepse në minutën e 66-të Asani firmosi përmbysjen për një fitore 2-1.

UKRAINË-SHQIPËRI 1-2

Shënues: Konoplia 49’ / Ismajli 54’, Asani 66’

Është mbyllur sfida në “Epet Arena” me fitoren 2-1 të Shqipërisë përballë Ukrainës. Pas një pjese të parë pa gola, ishin ukrainasit që shënuan të parët me Konoplia 49’. Të besuarit e Silvinjos reaguan me anë të Ismajlit 54’ dhe Asanit 66’ për të rrëmbyer fitoren në këtë ndeshje të parë të Ligës së Kombeve.

83’ – Manaj shfaqet rrezikshëm me një gjuajtje me kokë në zhvillimin e një goditje këndi, por pa arritur të gjejë kuadratin.

66’ – Goooool! Shqipëria kalon në avantazh! Është Asani që ka finalizuar pas asistimit të Manajt.

62’ – Goditje këndi për kuqezinjtë, Ismajli tenton me kokë, pret Trubin.

57’ - Ismajli shpëton kuqezinjtë. Gjuajtja e Tsigankov devijohet me kokë nga mbrojtësi mbi traversë.

54’ - Ismajli ka vendosur barazpeshën në “Epet Arema”, 1-1. Pas zhvillimit të një goditje këndi, mbrojtësi kuqezi ka përfituar duke e dërguar topin në rrjetë.

49‘ - Ukraina ka arritur të kalojë në avantazh përballë kuqezinjve, është Konoplia, që ka arritur të mposhtë portierin Strakosha.

46’ – Kabaiev tenton me një gjuajtje nga e majta e sulmit ukrainas, por pa arritur të gjejë kuadratin e portës së mbrojtur nga Strakosha.

Nis pjesa e dytë...

Është mbyllur pjesa e parë ne “Epet Arena” në barazim 0-0 mes Ukrainës dhe Shqipërisë, me kuqezinjtë që krijuan mundësi të mira shënimi, por pa arritur të finalizojnë si duhet.

42’ – Yaremchuk shfaqet përballë Strakoshës, por gardiani kuqezi është i saktë me ndërhyrjen e tij

40’ – Qazim Laçi tenton me një goditje spektakolare, por edhe njëherë topi përfundon jashtë.

39’ – Asllani shfaqet rrezikshëm në zonën ukrainase, gjuajtja e tij është devijuar nga portieri.

31’ – Asani i kishte të gjitha mundësitë të godiste portën e ukrainasve me kokë, por preferoi të pasojë duke e dërguar topin aty ku nuk kishte asnjë lojtar kuqezi, një mundësi e humbur.

21’ – Një tjetër mundësi e mirë për Shqipërinë, por Laçi dhe Manaj i prishin punë njëri tjetrit, nuk arrijnë të godasin në drejtim të portës.

19’ - Tsigankov nga e djathta lëshon një gjuajtja-kros, por që është e gabuar, përfundon mbi traversën e Strakoshës.

9’ – Kuqezinjtë krijojnë rastin më të mirë për shënim, kombinim Mitaj-Laçi, me këtë të fundit që godet, por pa arritur të gjejë kuadratin.

1’ – Ukrainasit shkelmojnë të parët topin

Ka nisur sfida në “Eper Arena”, mes Ukrainës dhe Shqipërisë, e vlefshme për Ligën e Kombeve.

UKRAINË-SHQIPËRI

UKRAINA: Trubin, Kabalev, Matvijenko, Zabarnji, Brazhko, Sudakov, Shaparenko, Konplia, Mykolaenko, TTsigankov, Jaremçuk Trajner: Sergei Rebrov

SHQIPËRIA: Strakosha, Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Mitaj, Ramadani, Asllani, Laçi, Bajrami, Asani, Manaj. Trajner: Silvinjo