RTSH Sport Live

Talenti kuqezi Luis Buzi firmos kontratën e parë si profesionist me klubin italian

  • 24/04/2024
  • |
  • Futboll Vendi
Talenti kuqezi Luis Buzi firmos kontratën e parë si profesionist me klubin italian

Luis Buzi ka firmosur kontratën e tij të parë si profesionist me skuadrën e Sudtirol, që militon në Serinë B.

Luis Buzi, lindur në Bolzano më 24 korrik 2005, me kombësi shqiptare, tashmë i thirrur nga kombëtaret e të rinjve të Shqipërisë, luan si sulmues qendror dhe, nëse është e nevojshme, si sulmues i dytë i djathtë.

Gjatë sezonit aktual ai luajti 11 ndeshje duke shënuar 16 gola me ekipin Primavera 2 në grupin A të kampionatit dhe 3 gola në po aq ndeshje në Kupën e Italisë Primavera, vetëm për t'u ndalur për shkak të një dëmtimi nga i cili po rikuperohet.

I bashkuar me ekipin e parë gjatë përgatitjeve verore të vitit të kaluar, ai ishte autori i golit të parë bardhekuq të sezonit në sezonin 2023-2024. Buzi ka zhvilluar 5 paraqitje me kombëtaren shqiptare, 3 me të rinjtë dhe 2 me ato nën 18 vjeç.

Ai filloi të luante në moshën gjashtë vjeçare, duke mbërritur në FC Südtirol në vitin 2013 dhe duke filluar karrierën e tij në sektorin e të rinjve.