RTSH Sport Live

Tensioni te Barça, Xavi anulon stërvitjen

  • 18/04/2024
  • |
  • UEFA Champions League
Tensioni te Barça, Xavi anulon stërvitjen
Trajneri ka marrë vendimin të anulojë stërvitjen këtë të enjte për t'i lënë skuadrës së tij mundësi të marrë frymë

Të martën ishte një atmosferë festive në Barcelonë. Pas fitores në ndeshjen e parë çerekfinale kundër Paris Saint-Germain, në Parc des Princes, shumë besuan se shumica ishte bërë, se kualifikimi për në gjysmëfinale ishte afër. Nuk ishte kështu, pasi parisienët më pas arritën të përmbysin rezultatin dhe të eliminojnë skuadrën Blaugrana.

Pas disfatës, tensioni ishte i dukshëm, si privatisht ashtu edhe publikisht. Në orët e fundit është përfolur shumë për “luftën” në distancë mes Ilkay Gundogan dhe Ronald Araujo: i pari e kritikoi këtë të fundit se kishte marrë kartonin e kuq dhe kishte ndikuar në ecurinë e ndeshjes. Mbrojtësi uruguaijan u kufizua në një 'no comment', por duke bërë të qartë se këto deklarata nuk i pëlqeu aspak.

Një tjetër shenjë tensioni mbërriti sot. AS shkruan se Xavi Hernandez ka marrë vendimin të anulojë stërvitjen këtë të enjte për t'i lënë skuadrës së tij të marrë frymë, për të tretur eliminimin e tmerrshëm ndaj PSG-së dhe për të larguar atmosferën e keqe që mbretëron në dhomat e zhveshjes.

Fillimisht trajneri katalanas kishte bërë të ditur se nuk donte të humbiste asnjë seancë këtë javë për t'u përgatitur më mirë për El Clasicon e së dielës kundër Real Madridit, por stërvitja e djeshme e bindi të ndryshonte mendje. Arsyeja? Shumë tension.