RTSH Sport Live

Tokio 2020: gjithmonë SHBA, Franca në tapet

  • 07/08/2021
  • |
  • Tokio 2020
Tokio 2020: gjithmonë SHBA, Franca në tapet
Shtetet e Bashkuara mundën francezët në finale 87-82, duke fituar Olimpiadën e katërt radhazi

SHBA konfirmohet si mjeshtër i basketbollit botëror edhe në Lojërat Olimpike të Tokios 2020. Falë fitores 87-82 ndaj Francës, amerikanët e Popovich fitojnë medaljen e artë në Japoni, duke nënshkruar suksesin e katërt radhazi në Lojërat pas Pekinit, Londrës dhe Rio dhe totali i gjashtëmbëdhjetë në historinë e tyre olimpike. Duranti historik në triumfin e tij të tretë me pesë rrathë të karrierës së tij, për Francën vjen argjendi i tretë.

Basketbolli olimpik mbetet një vend i sundimit të yjeve: SHBA mundi Francën 87-82 në finale dhe kështu fitoi medaljen e katërt të artë radhazi në Lojëra, e gjashtëmbëdhjeta në total. Pas Pekinit, Londrës dhe Rio-s është poker amerikan në Lojërat Olimpike Tokio 2020, me Kevin Durant që bën histori me suksesin e tij të tretë në karrierë me pesë rrathë dhe Franca duhet të vendoset për argjendin e tretë në Olimpiadë. Ekipi amerikan mëson kështu leksionin e debutimit, kur u mund nga Franca, dhe konfirmohet si skuadra më e fortë në botë.

Në Saitama Super Arena është Franca që niset fuqishëm me SHBA-të që luftojnë për të hyrë në lojë dhe bie në gjashtë pike, në 12-6 për francezët. Është vetëm një fillim i rremë për amerikanët, të cilët pas fazës së parë të studimit zgjohen dhe fillojnë rikthimin duke mbyllur çerekun e parë 22-18, të udhehequr nga Duranti i zakonshëm. Në çerekun e dytë, njerëzit e Popovich fluturojnë deri në +13 dhe më pas i lejojnë vetes një relaks të vogël në fund, lejojnë Gobert dhe Fournier të ngrihen dhe vendosën rezultatin në 44-39 në pjesën e parë.

Sidoqoftë, është gjithmonë SHBA që bën lojën, kur është e nevojshme Durant është atje për të zgjidhur problemet dhe francezët nuk janë në gjendje ta rregullojnë ndeshjen edhe pasi janë kthyer nga dhomat e zhveshjes në çerekun e tretë, pikërisht aty ku mrekullia transalpine u zhvillua më 25 korrik. Por pas dy javësh muzika ndryshon, amerikanët kanë mësuar leksionin e tyre dhe me të vërtetë shtyjnë përshpejtuesin duke arritur avantazhin maksimal prej +14 dhe më pas fiksohen në 71-63.

Pjesa e fundit përjeton shpërthimin e krenarisë së Francës, e cila është një skuadër e vërtetë dhe nuk dëshiron të dorëzohet pa luftë: arrijnë në vetëm 3 pikë diferencë (73-70) . Por është vetëm një tronditje e momentit, Lillard dhe Holiday i rivendosin gjërat në vendin e duhur, SHBA drejt suksesit. Franca përpiqet të reagojë edhe një herë në finale, amerikanët vuajnë por në fund ari fluturon mbi Paqësorin për në Shtetet e Bashkuara.