RTSH Sport Live

Tokio 2020, Meksika merr medaljen e bronztë

  • 06/08/2021
  • |
  • Tokio 2020
Tokio 2020, Meksika merr medaljen e bronztë
Meksika ka arritur të mundë Japoninë me rezultatin 3-1, duke siguruar medaljen e bronztë

Në Saitama Stadium ndeshja mes Meksikës dhe Japonisë ka përfunduar me rezultatin 3-1, duke i dhënë kështu medaljen e bronztë meksikanëve. Në pjesën e parë meksikanët kaluan në epërsi në minutën e 13 -të falë penalltisë të konvertuar nga Cordova, i cili ishte gjithashtu I pranishëm në asistimin për golin e dyfishimit, të shënuar nga partneri i tij, Vasquez rreth minutës së 22 -të.

Gjatë pjesës së dytë ekipi kombëtar i stërvitur nga Lozano shtrihet më tej duke gjetur golin e tretë falë Vega në 58',  edhe njëherë falë mbështetjes vendimtare të Cordova. Të zotët e shtëpisë, organizatorë të Lojërave Olimpike, arritën të shkurtojnë distancën vetëm në finale, pikërisht në 78 ', me golin e shënuar nga Mitoma, me sugjerimin e Kubo.

Turneu i futbollit për meshkuj do të përfundojë nesër me ndeshjen midis Brazilit dhe Spanjës për medaljen e artë.