RTSH Sport Live

Vershtapen shpërthen kundër Hemilton: I rrezikshëm…

  • 18/07/2021
  • |
  • Formula 1
Vershtapen shpërthen kundër Hemilton: I rrezikshëm…
Hollandezi sulmon pilotin e Mercedesit, komenton ashpër mbi sjelljen e tij jo sportive pas aksidentit

Shumë i zemëruar, i tërbuar dhe plotësisht i zhgënjyer me sjelljen e Leëis Hamilton. Në asnjë mënyrë nuk justifikon pilotin e Mercedes, Max Verstappen i cili përdor profilin e tij në Instagram për të biseduar me tifozët e tij pas aksidentit në fillimin e GP Britanik.

Holandezi i Red Bull është në spital për kontroll të mëtejshëm të kushteve të tij shëndetësore. Ajo që ndodhi për të është e papranueshme, tejkalon çdo rivalitet sportiv dhe konkurrues. Dhe 10 sekonda dënim për pilotin anglez nuk janë mjaftueshëm, duke pasur parasysh se sipas Max dhe ekipit Red Bull, përgjegjësia për përplasjen nuk i atribuohet të dyve, por vetëm Hamilton duke pasur parasysh kontaktin midis pjesës së pasme të djathtë të RB16B dhe përpara majtas të Ë12 ndërsa parakalonte hollandezin.

“Së pari: jam i lumtur që jam mirë. Padyshim, shumë i zhgënjyer për mënyrën se si përfundova jashtë. Penalltia e dhënë nuk na ndihmon në asnjë mënyrë dhe nuk i jep drejtësi lëvizjes së rrezikshme që bëri Leëis në pistë. Të shikosh festimet pas garës ndërsa isha akoma në spital është mosrespektim dhe josportiev, por le të vazhdojmë”, ka shkruar Max në Instagram.