RTSH Sport Live

Verstappen, pa rivalë në Barcelonë

  • 04/06/2023
  • |
  • Formula 1
Verstappen, pa rivalë në Barcelonë
Dy makinat Mercedes plotësuan podiumin me Lewis Hamilton dhe George Russell

Në Çmimin e Madh të Spanjës, Max Verstappen i shton një tjetër perlë serisë së tij të fitoreve të vitit 2023, duke përsëritur suksesin e vitit të kaluar falë një paraqitjeje në kufirin e përsosmërisë që i dha fitoren e dyzetë në karrierën.

Kampioni në fuqi dominoi në Barcelonë, përfundoi një fundjavë thjesht të përsosur: pas pole position, në fakt, piloti holandez i Red Bull nuk u largua kurrë nga pozicioni i parë dhe rrëmbeu kështu një fitore në dukje të lehtë.

Lewis Hamilton dhe George Russell rinisin aksionet e Mercedes duke përfunduar në vendin e dytë dhe të tretë përpara Red Bull-it tjetër të Sergio Perez.

Ndërkohë, në pistën e tij në shtëpi, Carlos Sainz duhet të kënaqet me vulosjen e pesëshes së parë përpara dy Aston Martin të Lance Stroll dhe Fernando Alonso. Piloti tjetër i Ferrarit, Charles Leclerc, autor i një testi mjaft anonim, ishte vetëm i dymbëdhjeti.

Mund të jetë një imazh i 3 persona dhe teksti që thotë "TOP 10 1ST 2ND TeamVlw 3RD PETRONAS INEOS iobil ETRONAS RAUCH BYBLT HONDA RACLE A dBull MAX INEOS Enterpekard ETRONAS HAMILTON 用 3Geore PEREZ RED BULL VERSTAPPEN RUSSELL SAINZ FERRARI STROLL ASTON MARTIN ALONSO TH ASTON MARTIN OCON ALPINE 6TH 7TH ZHOU ALFA ROMEO GASLY ALPINE 9TH 10TH"