RTSH Sport Live

Verstappen-Perez, Red Bull dominon në Jeddah

  • 09/03/2024
  • |
  • Formula 1
Verstappen-Perez, Red Bull dominon në Jeddah
Dy nga dy për tre herë kampionin holandez që përsërit fitoren e fundjavës së kaluar

Çmimi i dytë i madh i sezonit të Formula 1 përfundon me të njëjtin rezultat si i pari. Në GP të Arabisë Saudite, në cirkuitin e Jeddah, Max Verstappen i zakonshëm dominon dhe përfundon përpara të gjithëve. Sipas Sergio Perez, një tjetër 1-2 për Red Bull. Në podium ngjitet edhe Charles Leclerc, i cili nuk është në gjendje të luftojë me Red Bull, por mban prapa rivalët e tjerë. Piastri dhe Alonso mbyllin top 5-shen. Vendi i shtatë i jashtëzakonshëm për rishtarin e ri, Bearman, i cili mban Norris dhe Hamilton pas tij.

Gara në Arabinë Saudite:

1 Max VERSTAPPEN Red Bull Racing LEADER

2 Sergio PEREZ Red Bull Racing+13.643

3 Charles LECLERC Ferrari+18.639

4 Oscar PIASTRI McLaren+32.007

5 Fernando ALONSO Aston Martin+35.759

6 George RUSSELL Mercedes+39.936

7 Oliver BEARMAN Ferrari+42.679

8 Lando NORRIS McLaren+45.708

9 Lewis HAMILTON Mercedes+47.391

10 Nico HULKENBERG Haas F1 Team+76.996

11 Alexander ALBON Williams+88.354

12 Kevin MAGNUSSEN Haas F1 Team+105.737

13 Esteban OCON Alpine (+1 giro)

14 Yuki TSUNODA RB1 (+1 giro)

15 Logan SARGEANT Williams1 (+1 giro)

16 Daniel RICCIARDO RB1 (+1 giro)

17 Valtteri BOTTAS Kick Sauber1(+1 giro)

18 Guanyu ZHOU Kick Sauber1 (+1 giro)