RTSH Sport Live

Villas Boas flet për betejën e tij me dy tumore: Isha gati të vdisja nga asfiksia

  • 24/04/2024
  • |
  • Futboll Bota
Villas Boas flet për betejën e tij me dy tumore: Isha gati të vdisja nga asfiksia
Kandidati presidencial i Portos ka ripërsëritur hapat që e detyruan të përballet me kancerin e tiroides dhe shpinës

“Edhe disa minuta dhe do të kisha vdekur nga asfiksia”. Këto fjalë dramatike të thëna nga André Villas-Boas, ish-trajneri i Portos dhe tani kandidat për president të skuadrës portugeze. Ish-trajnerit portugez iu desh të përballej me një betejë të ashpër me dy tumore që rrezikuan t'i merrnin jetën. Villas-Boas zbuloi disa dhimbje pas një dëmtimi në shpinë të pësuar gjatë Dakar 2018, fillimisht duke iu nënshtruar një operacioni të tiroides dhe më pas një në shpinë.

“Duhet të më hiqnin gjysmën e tiroides dhe doli që po vdisja gjatë operacionit. Pas 10 minutash, fillova të ndihesha i sëmurë dhe mbaj mend që mendova: ‘Do të vdes, do të vdes’. Unë shtypa butonin, erdhi infermierja dhe vetëm mbaj mend që e dëgjova duke bërtitur, duke marrë shtratin tim, duke vrapuar nëpër spital drejt në urgjencë, dyert u hapën me forcë, injeksioni dhe... Kur u zgjova dhe isha në këmbët e mia - shpjegoi Villas-Boas në një intervistë për Record - dhe unë do të kisha vdekur nga asfiksia, sepse, për shkak të analizave të tiroides, ata zbuluan një tumor tjetër në shpinë gjithashtu duhej ta hiqja. Nëse nuk do të kishte qenë për aksidentin, nuk do t'i kisha zbuluar kurrë këto sëmundje”.

Ish-trajneri i Zenit Shën Petersburg dhe Olympique Marseille tashmë është më mirë dhe është gati të përballojë sfidën elektorale me pasionin që e dallonte dhe me dashurinë për Porton.