RTSH Sport Live

All-Star Game, Lindja bën historinë, fiton ndeshjen me mbi 200 pikë

  • 19/02/2024
  • |
  • Evente Sportive
All-Star Game, Lindja bën historinë, fiton ndeshjen me mbi 200 pikë

Ndeshja e yjeve e në NBA, e mbajtur mbrëmjes mes së dielës dhe të hënës, do të mbetet në histori jo vetëm se u rikthye formati klasik (formacionet u formuan nga yjet e konferencave respektive), por se një nga skuadrat arriti që të kalonte kuotën e 200 pikëve të rrealizuara.

Meritë për këtë sukes të ekipit të udhëhequr nga kapiteni Ianis Antetokunmpo kishte Lilard, i cili shënoi në 39 pikë dhe u zgjodh edhe Lojtari më i Vlefshëm i Ndeshjes. Në këtë sipërmarrje yjet e Miluokit u ndihmuan edhe nga Xhejlën Broun (36 pikë) dhe Haliburton (32 pikë).

Sa i përket pikëve të shënuara Lindja arriti që të rrealizonte të paktën 51 të tilla në secilën periodë duke fituar në shifrat 53-47, 51-42, 56-47, 51-50.

Një tjetër e dhënë që bën përshtypje është edhe numri i tripikshave të rrealizuar, në parket natën e kaluar kanë qenë plot 186 pikë të shënuara nga distanca. Pas festës në Indianapolis sezoni i rregullt rinis natën mes të enjtes dhe të premtes me plot 12 ndeshje.

Kush votoi për Lilard si MVP i ndeshjes:

Konferenca e Lindjes

Titullarët

Giannis Antetokounmpo, Bucks (captain)

Tyrese Haliburton, Pacers

Damian Lillard, Bucks

Jayson Tatum, Celtics

Bam Adebayo, Heat (u aktivizua në vend të Joel Embiid)

Në Stol

Paolo Banchero, Magic

Jaylen Brown, Celtics

Jalen Brunson, Knicks

Tyrese Maxey, 76ers

Donovan Mitchell, Cavaliers

Trae Young, Hawks

Scottie Barnes, Raptors

Joel Embiid, 76er

Julius Randle, Knicks

Konferenca e Perëndimit

Titullarët

LeBron James, Lakers (captain)

Luka Doncic, Mavericks

Kevin Durant, Suns

Shai Gilgeous-Alexander, Thunder

Nikola Jokic, Nuggets

Në stol

Devin Booker, Suns

Stephen Curry, Warriors

Anthony Davis, Lakers

Anthony Edwards, Timberwolves

Paul George, Clippers

Kawhi Leonard, Clippers

Karl-Anthony Towns, Timberwolves