RTSH Sport Live

Argjentina, peticioni kundër Francës arrin shifra stratosferike

  • 25/12/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Argjentina, peticioni kundër Francës arrin shifra stratosferike
Sukses i madh i nismës që synon rivalët e mundur në finalen e Botërorit të Katarit

Polemika mes Argjentinës dhe Francës për rezultatin e finales së Kupës së Botës në Katar vazhdon. Akuzave dhe kundërakuzave, një peticion në internet ka nisur tashmë në vendin e Amerikës së Jugut, i cili ka mbledhur mbi 500,000 nënshkrime duke i kërkuar "Francës të ndalojë së qari” pas humbjes në finalen e Kupës së Botës. “Që kur fituam, francezët nuk kanë pushuar së qari dhe ankuari dhe nuk pranojnë që Argjentina është kampione e botës dhe se Mesia është më i mirë se Mbappè”, janë fjalët e raportuara nga gazeta sportive ‘Ole’ nga krijuesi i peticionit, një Valentin Gomez, i cili ka fituar një ndjekje të madh në mediat argjentinase.

Madje në Francë, kritikat për arbitrin polak të finales, Szymon Marciniak, u shpërdoruan për vendimin për të dhënë penallti për faullin e Dembélé ndaj Angel Di Marias në pjesën e parë dhe gjithashtu për zgjedhje të tjera, aq sa vetë gjyqtari bëri një konferencë shtypi me shumë imazhe për të mbrojtur punën e tij. Francezët shprehën keqardhje edhe për mungesën e elegancës së disa lojtarëve argjentinas në festimin e fitores, veçanërisht portierit Emiliano Martinez. Mes tyre, ministri i sportit dhe presidenti i federatës franceze të futbollit, Noël Le Graet, i cili i shkruante homologut të tij argjentinas, Claudio Tapia, për t'u ankuar për festimet e Albiceleste.