RTSH Sport Live

Argjentinë, ja statuja e parë në botë me Messin dhe 3 yjet botërore

  • 30/01/2023
  • |
  • Boterori Katar 2022
Argjentinë, ja statuja e parë në botë me Messin dhe 3 yjet botërore
Skulptura peshon më shumë se 100 kilogramë dhe përfaqëson ngazëllimin e zakonshëm të kapitenit të Selección

Argjentina u bë kampione e botës për herë të tretë në historinë e saj më 18 dhjetor. Por ethet për fitore janë ende shumë të forta dhe këtë e dëshmon një vepër arti e fundit, e inauguruar zyrtarisht pak ditë më parë.

Është statuja e parë në botë e Leo Messit me tre yjet botërorë. Skulptura ndodhet në Mar del Plata, qendra kryesore e turizmit bregdetar argjentinas. Mijëra vendas dhe vizitorë rreshtohen për të bërë një foto festive me kapitenin e Selección.

Mar del Plata, ecco la prima statua al mondo con Messi e le 3 stelle mondiali- immagine 4

Me peshë mbi 100 kilogramë, riprodhimi i ngazëllimit klasik të shtatë herë Topit të Artë është bërë me fibra çimento dhe kërkoi tre muaj punë.

Një kuriozitet? Autori i veprës, Victor Coluccio, theksoi se, “statuja u përfundua gjatë ndeshjeve të fundit të Kupës së Botës. Ylli i tretë u punua të nesërmen e finales kundër Francës”, pak orë pas triumfit të Albiceleste të trajnerit Lionel Scaloni në Doha.

Mar del Plata, ecco la prima statua al mondo con Messi e le 3 stelle mondiali- immagine 3