RTSH Sport Live

Arsenali dhe Fenerbahçe në raundin e dytë. PSV, United, Roma e Monaco në play-off

  • 04/11/2022
  • |
  • UEFA Europa League
Arsenali dhe Fenerbahçe në raundin e dytë. PSV, United, Roma e Monaco në play-off
Topçinjtë përpara PSV-së, vendi i parë edhe për turqit, monegaskët dhe Djajtë e Kuq në playoff, pavarësisht fitoreve të tyre

Monaco dhe Manchester United do të duhet të kalojnë në play-off, pavarësisht fitoreve të tyre në ditën e fundit të Europa League. Monegaskët largojnë Crvena Zvezdën, por janë pas Ferencvaros. Djajtë e Kuq fitojnë me Real Sociedad, por janë baskët ata që shkojnë direkt në raundin e dytë. Vendi i parë gjithashtu për Arsenalin përpara PSV dhe Fenerbahce përpara Rennes. Në grupin e Lazios(ran ë Conference League), Midtjylland është në vend të dytë, shkojnë përpara edhe Union Berlin e Nantes.

Roma dridhet, por mbetet në Europa League. Në raundin e fundit të Grupit C, skuadra e Mourinhos mundi Ludogorets 3-1 me përmbysje dhe siguroi kalimin në play-off, duke përfunduar fazën e grupeve në vendin e dytë. Në pjesën e parë të Olimpico nënritmin e verdhekuqve, të cilët rrezikojnë shumë dhe e lënë veten të goditen nga një gol i Rick (42'). Falë ndryshimeve, në pjesën e dytë të besuarit e Mourinhos shtuan xhirot dhe përmbysën rezultatin falë dy penalltive të Pellegrinit (56' dhe 65') dhe golit të Zaniolos (40'). Një gol i Nonato me Var u anulua, Verdon u përjashtua me karton të kuq në finale.

REZULTATET E EUROPA LEAGUE