RTSH Sport Live

Bayern fiton dhe arratiset, Leipzig tani është i dyti

  • 12/11/2022
  • |
  • Gjermani
Bayern fiton dhe arratiset, Leipzig tani është i dyti
Bavarezët fitojnë 2-0 ndaj Schalke 04, gjithnjë e më e fundit, dhe është +6 ndaj Nkunku dhe shokëve të tij

Bayern fiton 2-0 kundër një Schalke 04 në vështirësi të mëdha. Musiala frymëzon për golat e Gnabry dhe Choupo-Moting, një gol për çdo pjesë loje duke arritur në 34 pikë dhe për momentin në +6 ndaj të dytit. Nagelsmann vendos një formacion shumë sulmues, kontrollon topin dhe dominon, por  ndizet vërtetë vetëm pas rastit të Bülter, kishte nevojë për një stimul.

Bavarezët kalojnë në epërsi në minutën e 38-të: Gnabry finalizon pas asistimit të Musialës. Goli i tetë në Bundesligë për anësorin dhe 1-0 për Bayern. Dyfishimi vjen menjëherë në fillimin e pjesës së dytë me një kundërsulm shumë të shpejtë, duke nisur nga zona e tyre dhe duke mbërritur në anën tjetër në katër hapa të thjeshtë: është Musiala që i shërben Choupo -Moting, i cili mposht portierin. 2-0 ndaj Schalke, gjithnjë e më shumë e fundit me 9 pikë në 15 ndeshje, -4 nga e parafundit.

Marshimi i Leipzig vazhdon, i pamposhtur në shtatë gara që nga ardhja e Marco Rose, me një seri prej pesë fitoresh dhe dy barazime që kanë lejuar Nkunku dhe shokët e tij të ngjiten në renditje. 2-1 ndaj Werder Bremen vlen vendin e dytë pas Bayernit me 28 pikë, në pritje të përgjigjes së treshes që do të luajnë nesër (Union Berlin, Freiburg dhe Eintracht).