RTSH Sport Live

Capaldo befason Romën,  fiton Salzburgu

  • 16/02/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Capaldo befason Romën,  fiton Salzburgu
Argjentinas vendosi ndeshjen dy minuta nga fundi, verdhekuqtë pa fat

Salzburgu mundi Romën me rezultat 1-0 në ndeshjen e parë të play-off-it të Europa League. Ndeshja u vendos në finale në Red Bull Arena me një goditje me kokë nga Capaldo, i zoti për t'u futur mes fanellave të mbrojtjes së verdhekuqve, duke e kaluar topin pas Rui Patricio. Për Romën, një zhgënjim pas goditjes së dy shtyllave brenda tetë minutave, fillimisht nga Cristante dhe më pas nga Belotti, me një mrekulli nga Kohn. Për të hyrë në 1/16 e Europa League, Roma do të duhet të përmbysë rezultatin në Olimpico, por shqetësohet për dëmtimin e Dybala që doli në interval.

Në ndeshjet e tjera, Fitore e rëndësishme për Shakhtar Donetsk, i cili fitoi 2-1 ndaj Rennes. Ukrainasit kaluan në epërsi që në fillim, në minutën e 11-të ishte Kryskiv ai që shënoi golin e 1-0. Francezët reaguan dhe u nisën në kërkim të golit të barazimit gjatë pjesës së parë, por pak çaste nga fundi i pjesës së parë, Shakhtar dyfishoi epërsinë me penalltinë e Bondarenko. Në pjesën e dytë kuqezinjtë e mbyllën diferencën, falë golit të Toko Ekambit pas asistimit të Dokut në minutën e 59-të. Loja ndizet me skuadrat që zgjaten, miqtë kërkuan vazhdimisht golin e barazimit, por Donetsk rezistoi. Përfundon 2-1, me Shakhtarin që ecën përpara në fjalimin kualifikues.

Ndeshja e parë mes Ajax-it dhe Union Berlin përfundoi 0-0. Në pjesën e parë të lojës, holandezët e mbajtën topin për një kohë të gjatë, me mbi 65% të zotërimit. Më cinike ishte qasja e gjermanëve, të cilët provuan përfundimin fitues me këmbëngulje, sidomos me Thorsby. Në pjesën e dytë, vendasit tentuan të bëjnë veten më të rrezikshëm, por pa efekt. Përfundon 0-0, me kualifikimin ende në lojë.