RTSH Sport Live

Carles Falcón nuk ia del, vdes një javë pas aksidentit

  • 15/01/2024
  • |
  • Të tjera
Carles Falcón nuk ia del, vdes një javë pas aksidentit
Piloti spanjoll u riatdhesua tri ditë më parë, por nuk ia doli të mbijetonte

Një javë zgjati beteja e motoçiklistit spanjoll Carles Falcón, viktimë e një rënieje gjatë fazës së dytë të mitingut që po zhvillohet në Arabinë Saudite dhe që sapo ka hyrë në javën e fundit të garës. Në garën me një KTM të TwinTrail Racing Team ai përfundoi në tokë vetëm pesëmbëdhjetë kilometra nga fundi i një testi special prej gati katërqind e pesëdhjetë kilometrash, një seksion me kohë midis qyteteve Al Henakiyah dhe Al. Duvadimi. Pasi u stabilizua, piloti dyzet e pesë vjeçar me origjinë nga qyteti katalanas i Tarragona, u dërgua në spital në Riad, kryeqyteti i Arabisë Saudite, ku qëndroi në kujdes intensiv dhe në koma të nxitur derisa u riatdhesua në Spanjë tri ditë më parë, kur gjendja e tij kishte kaluar nga e rëndë në kritike.

Me vdekjen e Falcon, tani ka rreth tetëdhjetë viktima të "Dakar" në historinë dyzet e pesë vjeçare të mitingut aventureske që la Afrikën e Veriut në 2009 për t'u zhvendosur në Amerikën Latine dhe pastaj përsëri - pesë vjet më parë - në Arabi. Lista përfshin pilotë që konkurrojnë me makina, motoçikleta dhe kamionë, staf shoqërues, media dhe madje edhe njerëz vendas. Është pikërisht pasiguria për numrin e saktë të viktimave midis banorëve të vendeve të përshkuar nga gara që sugjeron një përafrim me numrin e saktë të viktimave të lidhura me garën.

Që në fillim shqetësues ishte edema cerebrale, e cila bëri të pamundur kryerjen e një operacioni urgjent në vertebrën C2. Falcon gjithashtu kishte pësuar fraktura në pesë brinjë, klavikul dhe kyçin e dorës së majtë dhe u transferua në Spanjë me një aeroplan mjekësor për të kryer teste të reja, me synimin për t'i shpëtuar jetën. Megjithatë, dëmtimi neurologjik i shkaktuar nga arresti kardio-respirator në momentin e aksidentit ka rezultuar i pakthyeshëm.

"Këtë të hënë, më 15 janar, Carles u largua nga ne. Ai ishte një person i qeshur, gjithmonë aktiv, i cili donte me pasion gjithçka që bënte, veçanërisht motoçikletat. Ai na la duke bërë atë që ishte ëndrra e tij: të garonte në Dakar. Po argëtohej, ishte i lumtur në motor. Ne duhet ta kujtojmë atë për buzëqeshjen e tij dhe për lumturinë që krijoi te të gjithë”. Ky është teksti i njoftimit për shtyp me të cilin Ekipi TwinTrail Racing njoftoi fundin e shpresave për Carles i cili për të dytin vit (pas vitit 2022) po merrte pjesë në garën në kategorinë “Original by Motul”.