RTSH Sport Live

Davies tradhton, Batshuayi jo: Belgjika vuan, por mund Kanadanë

  • 23/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Davies tradhton, Batshuayi jo: Belgjika vuan, por mund Kanadanë
Dita e parë e Grupit F në Kupën e Botës 2022, Belgjika e Martinezit e shfrytëzoi golin e Batshuayi kundër një Kanadaje dominuese, por jo precise

Sukses në debutimin e tyre në Kupën e Botës 2022 për Belgjikën e Martinezit që mundi Kanadanë 1-0 në ditën e parë të Grupit F. Në stadiumin Ahmad bin Ali, Djajtë e Kuq kishin epërsinë në një ndeshje të vuajtur për të gjithë nëntëdhjetë minutat, me Kanadanë që zotëronte lojën, por u shfaq e paqartë në sulm. “Canucks” humbën mundësinë e tyre të madhe në minutën e 11-të kur Davies gaboi një penallti përballë Courtois. Më pas goli vendimtar i Batshuayi erdhi pak para pushimit me një vlerë prej tri pikësh. Protesta kanadeze për dy penallti të padhëna nga gjyqtari Sikazwe.

Belgjika nuk shkëlqen, por duke pasur parasysh atë që ndodhi me Argjentinën dhe Gjermaninë, tashmë është një sukses. Formacioni i Martinez mori tri pikë në debutimin e tij në Grupin F të Kupës së Botës 2022 në Katar, një fitore rezultat i cinizmit të skajshëm në një ndeshje të dominuar nga Kanadaja. Megjithatë, përzgjedhja e Amerikës së Veriut nuk bëri gjënë bazë në futboll, nuk shënoi, pavarësisht 22 përfundimeve (nga të cilat vetëm 3 në kuadrat) duke përfshirë më të bujshmen, penalltinë nga Alphonso Davies, të neutralizuar nga Courtois.

Rikthimi në Kupën e Botës pas 36 vitesh mund të kishte shkuar ndryshe për djemtë e Herdman-it, gjithashtu viktima të një arbitrimi jo në nivel me dy penallti mjaft sensacionale të padhëna për ta, por edhe nëse pas ndeshje do të ketë komplimente për cilësinë e lojës, ajo që ka rëndësi me të vërtetë nuk mbërriti dhe klasifikimi lexon zero pikë.

Belgjika, e freskët nga vendi i tretë në Botërorin e kaluar dhe plot talent, ishte e panjohur.  Të dominuar në ritme dhe ide nga Kanadaja dhe të detyruar të luajnë një lojë pothuajse tërësisht në gjysmën e tyre në mëshirën e presionit kundërshtar. Vetëm Courtois, me penalltinë e pritur ndaj Davies në minutën e 11-të dhe vendimet e arbitrave penguan një tjetër fat për De Bruyne dhe shokët e tij. Belgjika, megjithatë, pati goditjen e duhur pak para pushimit, duke surprizuar vijën mbrojtëse të Kanadasë vertikalisht me asistimin e Alderëeireld për Batshuayi, i cili i vetëm përballë Borjan nuk gaboi.

Kjo ishte e mjaftueshme për Djajtë e Kuq për të mposhtur “Canucks”, por një performancë e qartë nën mesataren tek lojtarët kryesorë, vështirë se do të jetë e mjaftueshme për të shkuar larg në Kupën e Botës në Katar. Gabimet e Buchanan, David, Larin dhe Johnston janë një kambanë e qartë alarmi që nuk mund të nënvlerësohet në asnjë mënyrë ndaj Kroacisë dhe Marokut.