RTSH Sport Live

FIFA hap hetim për festimet e Argjentinës pas finales në Katar

  • 13/01/2023
  • |
  • Boterori Katar 2022
FIFA hap hetim për festimet e Argjentinës pas finales në Katar
Amerikanojugorët vrapuan dhe kënduan në zonën e intervistave zyrtare dhe dëmtuan muret ndarëse pa u ndalur për të folur për median

FIFA ka hapur procedurë disiplinore kundër Federatës Argjentinase të Futbollit për sjellje të pahijshme nga lojtarët e saj dhe shkelje të lojës së ndershme gjatë finales së Kupës së Botës. FIFA citoi rregulloret e saj të medias dhe marketingut për të ndjekur çështjen. I referohet festimeve të zhurmshme nga lojtarët në zonën e intervistave pas finales së 18 dhjetorit, në të cilën Argjentina mundi Francën me penallti pas një barazimi emocionues 3-3 në stadiumin Lusail në Katar.

Lojtarët argjentinas vrapuan dhe kënduan nëpër zonën e intervistës zyrtare pas ceremonisë së medaljeve dhe dëmtuan muret ndarëse pa u ndalur për të folur me median. FIFA nuk ka dhënë një orar për çështjen disiplinore të Argjentinës.

Në raste të tjera, FIFA ka vendosur vetëm gjoba ndaj federatave të Serbisë, Meksikës dhe Ekuadorit për akte diskriminimi nga tifozët gjatë Kupës së Botës.

Në veçanti, Serbia u gjobit me 50,000 franga zvicerane (54,000 dollarë) për thirrjet fyese nga tifozët e saj gjatë humbjes 3-2 kundër Zvicrës, ku përfshiheshin lojtarë me origjinë nga Kosova, dhe për sjellje të pahijshme të ekipit për shtatë lojtarë që morën kartonë të verdhë.