RTSH Sport Live

FIFA ndëshkon Uruguajin, sanksione të rënda për Kavanin dhe Musleran

  • 27/01/2023
  • |
  • Boterori Katar 2022
FIFA ndëshkon Uruguajin, sanksione të rënda për Kavanin dhe Musleran
Komisioni Disiplinor, pasi ka analizuar ngjarjet e ndodhura në fund të ndeshjes së Botërorit kundër Ganës, ka dhënë dënime të rënda

Vendimi i Komisionit Disiplinor të FIFA-s për Uruguajin ka ardhur dhe sanksioni është shumë i rëndë: dënim me katër ndeshje dhe gjobë prej 20 mijë frangash zvicerane u vendosën për José Maria Gimenez dhe Fernando Muslera, nga një ndeshje dhe një gjobë prej 15,000 franga zvicerane Edinson Cavani dhe Diego Godin. Sanksione edhe për Federatën me Uruguajin që do të duhet të luajë me stadium pjesërisht të mbyllur për ndeshjen e radhës në shtëpi dhe do të duhet të paguajë një gjobë prej 50 mijë frangash zvicerane.

Pas përfundimit të ndeshjes Uruguay-Gana, e fundit e fazës së grupeve të Kupës së Botës në Katar, e fituar nga Celeste 2-0 por pa rezultat (Koreja e Jugut përpara me golavarazh), lojtarët uruguaianë rrethuan arbitrin, të tërbuar për një penallti të pretenduar me protagonist Cavanin. Pas gati dy muajsh ka ardhur vendimi i FIFA-s.