RTSH Sport Live

Haaland shtang Tottenham-in, Guardiola një hap larg titullit të katërt

  • 14/05/2024
  • |
  • Angli
Haaland shtang Tottenham-in, Guardiola një hap larg titullit të katërt
Dopieta e norvegjezit vlen fitoren 2-0 ndaj Spurs dhe tri pikë kyçe për Guardiolën. Nëse Citizens mundin West Hamin, atëherë ata shpallen kampionë

Mançester Siti merr në dorë Premier League, duke mposhtur Tottenhamin 2-0 në ndeshjen e prapambetur, atë të javës së 34-ët. Pjesa e parë, e mirë për Spurs, por që nuk arrijnë të godasin. Në fillim të pjesës së dytë, Haaland zhbllokoi sfidën në minutën e 51-të, më pas Ortega shpëtoi Guardiolën në minutën e 86-të pas gjuajtjes së Son.

Në finale, norvegjezi shënoi nga pika e bardhë duke kompletuar dopietën personale, njëkohësisht duke siguruar dhe fitoren 2-0 për skuadrën e tij.

Manchester City, me këtë fitore ngjitet në kuotën e 88 pikëve, +2 ndaj Arsenalit me vetëm një javë të mbetur. Nëse Guardiola mposht Ëest Hamin në Etihad të dielën më 19 maj në orën 17:00, ai do të jetë sërish kampion i Anglisë.