RTSH Sport Live

Maroku, ish-trajneri Halilhodzic: Më hoqën dinjitetin

  • 24/12/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Maroku, ish-trajneri Halilhodzic: Më hoqën dinjitetin
Trajneri boshnjak, Vahid Halilhodzic shpreh gjithë hidhërimin e tij për përjashtimin që pësoi verën e kaluar

"Më hoqën dinjitetin. Nuk mund ta harroj, as t'i fal. Gjithashtu sepse duhet të ishte edhe lamtumira ime në karrierën time si trajner". Një javë pas përfundimit të një Botërori që shihte Marokun si protagonist, trajneri boshnjak Vahid Halilhodzic shpreh gjithë hidhërimin e tij për përjashtimin që pësoi verën e kaluar, pasi udhëhoqi kombëtaren e Afrikës së Veriut drejt kualifikimit, i cili i besoi marokenit Ëalid Regragui, që arriti në vendin e katërt historik.

Halilhoxhiç, 70 vjeç, foli për faqen kroate të lajmeve tportal.hr, duke nënvizuar se edhe nderimi që pasardhësi i tij i bëri atij nuk mund ta qetësonte hidhërimin ose të kompensonte atë që humbi me turneun. Në krye që nga viti 2019, ish-trajneri i PSG-së duhej të linte postin e tij në Marok në gusht pas një debati me sulmuesin Hakim Ziyech, të cilin e kishte përjashtuar nga skuadra gjatë kualifikueseve për arsye "disiplinore".

Federata Marokene e Futbollit më vonë tha se ndarja ishte "miqësore" dhe për shkak të "ndryshimeve të pikëpamjeve për përgatitjen e ekipit kombëtar".