RTSH Sport Live

Martin fiton Sprintin, Bagnaia vetëm i pesti

 • 18/11/2023
 • |
 • Moto GP
Martin fiton Sprintin, Bagnaia vetëm i pesti
Piloti i Pramac ngushton diferencën me rivalin e tij në garën për titullin

Gara Sprint e Çmimit të Madh të Katarit, raundi i parafundit i Kampionatit Botëror MotoGP, pa Jorge Martin të fitojë dhe të çojë në shtëpi suksesin e tij të tetë në këtë specialitet. Një sukses i cili, i kombinuar me vendin e pestë të Francesco Bagnaia, i lejon spanjollit të ngushtojë diferencën në vetëm shtatë pikë nga rivali i tij në garën për titull. Një vend i dytë i shkëlqyer për Fabio Di Giannantonio, i cili i krijoi vështirësi Martin-it deri në fund. I treti ishte Luca Marini, i cili edhe pse u nis nga pole position, nuk arriti të ruante epërsinë e garës. Vendi i gjashtë për Maverick Vinales që i paraprin Brad Binder dhe Fabio Quartararo. Vendi i dhjetë për Johaan Zarco pas Augusto Fernandez.

GARA:

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Fabio di Giannantonio (Ducati)
 3. Luca Marini (Ducati)
 4. Alex Marquez (Ducati)
 5. Francesco Bagnaia (Ducati)
 6. Maverick Vinales (Aprilia)
 7. Brad Binder (KTM)
 8. Fabio Quartararo (Yamaha)
 9. Augusto Fernandez (KTM) 
 10. Johann Zarco (Ducati
 11. Marc Marquez (Honda)
 12. Jack Miller (KTM)
 13. Marco Bezzecchi (Ducati)
 14. Raul Fernandez (Aprilia)
 15. Franco Morbidelli (Yamaha)
 16. Paul Espargaro (KTM)
 17. Iker Lecuona (Honda)
 18. Takaaki Nakagami (Honda)
 19. Johan Mir (Honda)
 20. Enea Bastianini (Ducati)

OUT 

 1.  Aleix Espargaro (Aprilia)
 2. Miguel Oliveira (Aprilia)