RTSH Sport Live

Mesfusha, “nyja” e pazgjidhur te Milani

  • 29/12/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Mesfusha, “nyja” e pazgjidhur te Milani
Trajneri Pioli duhet të gjejë lojtarin e duhur për këtë rol

Ndeshja e parë për Milanin në Serie A në 2023 po afrohet. E shqetësimi kryesor në Milanello është mesfusha. Domethënë kush luan në të djathtë dhe kush në qendër. Problemi qëndron, jo tek mungesa e lojtarëve për këtë rol, por tek vazhdimësia e tyre, në përfaqësimet në nivel të lartë. Dhe kështu Pioli, pjesërisht i bazuar te kundërshtari dhe pjesërisht i bazuar në kushtet psikofizike të interpretuesve të tij, përpiqet të kuptojë zgjidhjen më të mirë që do t’i duhet në ndeshje.

Mesfushori qendror sulmues është një nga çelësat kryesorë të një skuadre që luan kryesisht me 4-2-3-1. Njeri i imagjinatës, lidhjes dhe, gjithashtu, presionit në lojën e të tjerëve. Me pak fjalë, do të duhej një referencë e përgjithshme, edhe me kushtin e imponuar nga javët me një angazhim të trefishtë. Në Milano nga ana tjetër kjo shifër ende nuk ekziston për momentin. Me largimin e Kessie, Piolit i është dashur të përshtasë disa lojtarë, Krunic më së shumti,  Leao dhe Salemakers, por që nuk e zgjidhin problemin rrënjësor.

Ky vit dukej se ishte koha e duhur, pasi skuadra ofroi tre emra: De Ketelaere, kulmi i merkatos së verës; Diaz e Adli, talenti i Bordo. Rezultati? Asgjë e sigurt. Pjesën e parë të sezonit roli iu besua De Ketelaeres, më pas Diazit e Adli e veshi vetëm një herë fanellën e titullarit. Dhe në funksion të ndeshje së radhës, pyetja është më e rëndësishme se kurrë: kush qëndron pas qendërsulmuesit? De Ketelaere është kandidat, sigurisht. Ai është një talent për t'u rikuperuar sa më shpejt dhe për më tepër është mes një 9 fals, gjithnjë nëse Giroud, pas pushimeve, nuk është gati që në minutën e parë dhe rolit të mesfushorit.

Alternativa është Diaz, i cili vjen nga një problem fizik, qoftë edhe jo serioz. Prandaj Pioli ka shumë punë për të bërë. I duhet të gjejë recetën e duhur, sepse Milani që dëshiron të provojë të kapë Napolin nuk mund të ecë përpara pa një mesfushor të vërtetë.