RTSH Sport Live

Milano-Napoli, e para në Europë. Interi, i pamposhtur me Benfikën

  • 17/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Milano-Napoli, e para në Europë. Interi, i pamposhtur me Benfikën
Kuqezinjtë kanë humbur vetëm një nga nëntë ndeshjet e tyre në kompeticionet evropiane kundër italianëve. Dy fitore dhe një barazim për zikaltërit

Milan-Napoli dhe Benfica-Inter. Një derbi italian në çerekfinale të Champions League dhe një skuadër italiane sigurisht në gjysmëfinale. Këto janë përgjigjet nga shorti i Nyonit. Ndeshjet e para të çerekfinaleve janë planifikuar për 11-12 prill, ndërsa ato të kthimit më 18-19 prill. Gjysmëfinalet: ndeshja e parë 9-10 maj, ndeshja e kthimit 16-17 maj. Këtu janë statistikat e Opta për dy krahasimet.

MILAN-NAPOLI

Milani nuk e kishte kaluar raundin e 16-shes të Ligës së Kampionëve që nga sezoni 2011/12, gjithashtu në atë rast duke eliminuar një ekip nga Londra (fitore 4-0 në ndeshjen e parë, humbje 0-3 në ndeshjen e dytë kundër Arsenal).

Milani dhe Napoli përballen për herë të parë në kompeticionet evropiane.

Milani është përballur dy herë me Napolin në çerekfinalet e Kupës së Italisë, duke përparuar në të dyja rastet: 2-1 në 1936 dhe 2-0 në 2019.

Milani ka humbur vetëm një nga nëntë ndeshjet e tyre në kompeticionet evropiane kundër skuadrave italiane (0-2 kundër Parmës në ndeshjen e dytë të finales së Superkupës Evropiane 1993) – plotësojnë bilancin pesë fitore(njëra prej të cilave me penallti në finalen e 2003 kundër Juventusit) dhe tre barazime.

Napoli u kualifikua në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve/Kupës së Evropës për herë të parë në historinë e tij. Në përgjithësi, ky është rasti i shtatë që napolitanët arrijnë në çerekfinale në një kompeticion evropian (1 në Champions League, 3 në Europa League/Kupën UEFA, 3 në Kupën e Kupave).

Napoli do të përballet për herë të dytë me një kundërshtar italian në kompeticionet evropiane; i vetmi precedent i këtij lloji daton në sezonin 1988/89, kur napolitanët përparuan kundër Juventusit në çerekfinalet e Kupës UEFA.

Napoli ka fituar tre nga pesë ndeshjet e fundit kundër Milanit në ndeshjet zyrtare, të gjitha të luajtura në Serie A, pasi ka arritur vetëm një fitore në po aq ndeshjet e mëparshme kundër kuqezinjve në të gjitha garat.

Hera e fundit që Napoli u takua me Milanin në një kompeticion tjetër përveç Serisë A ishte në çerekfinalet e Kupës së Italisë 2018/19, kur u eliminuan nën drejtimin e Carlo Ancelottit.

Napoli ka shënuar në gjashtë nga shtatë ndeshjet e fundit kundër Milanit në të gjitha garat, pa gol vetëm në ndeshjen në shtëpi të sezonit të kaluar (0-1, 6 mars 2022).

Napoli ka fituar të tri ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër Milanit, duke mbajtur në dy prej tyre portën të paprekura, të njëjtin numër fitoresh në 28 ndeshjet e mëparshme jashtë fushe kundër Milanit në të gjitha garat.

INTER-BENFICA

Interi kaloi 16-shen e Ligës së Kampionëve për herë të parë që nga sezoni 2010/11, duke eliminuar Bayern me atë rast.

Interi është i pamposhtur në tri ndeshjet e luajtura kundër Benfica-s në kompeticionet evropiane (fitore 2, barazime 1). Përballja e fundit mes këtyre dy skuadrave daton në fazën e 16-shes të Kupës UEFA 2003/04, kur zikaltërit, pas barazimit pa gola jashtë fushe në ndeshjen e parë, triumfuan 4-3 në Meazza.

Interi ka kaluar gjithmonë në secilën prej katër rasteve të fundit kur është takuar me një ekip portugez në fazën eliminatore të një kompeticioni evropian.

Benfica ka përparuar në dy rastet e fundit kur është përballur me kundërshtarët italianë në fazat me eliminim direkt të kompeticionit evropian (kundër Napolit në raundin e parë të Kupës UEFA 2008/09 dhe kundër Juventusit në gjysmëfinalen e Europa League 2013/14) .

Interi fitoi trofeun e dytë të Kupës së Kampioneve/Ligë ssë Kampioneve kur u përball me Benfikën në finale në 1964/65, duke fituar 1-0 falë golit të Jair.

João Mario është një ish-lojtar i kësaj sfide: mesfushori ka 69 paraqitje dhe 4 gola me fanellën e Interit, duke numëruar të gjitha garat mes viteve 2016 dhe 2019.