RTSH Sport Live

Muller, polemika e ashpër me gazetarin pas Gjermani-Japoni

  • 23/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Muller, polemika e ashpër me gazetarin pas Gjermani-Japoni
Sulmuesi gjerman në fund të ndeshjes hapëse të Botërorit, protagonist i një pyetje përgjigje në TV

Polemikat vazhdojnë në Gjermani pas humbjes së kombëtares gjermane në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës në Katar. Të rinjtë e Flick u mundën 2-1 nga Japonia në një rikthim. “Jam ende pak i tronditur sepse kjo lojë, siç është luajtur, shpesh del fitues”, tha Thomas Muller pas ndeshjes. Sulmuesi ishte protagonist i ballë për ballë me një gazetar televiziv gjerman, i cili e pyeti nëse ishte i bindur se Gjermania kishte dominuar vërtet. “Nuk e di cilën ndeshje e keni parë – tha Muller – por mendoj se ne dominuam për 75 minuta, pastaj ishte e qartë se nuk ishim në gjendje ta kontrollonim dhe pranuam dy gola, por bëmë një lojë të mirë, intensive dhe nuk i lamë asgjë fatit”.

Kur gazetari evidenton mungesën e intensitetit, Muller i përgjigjet sërish: "Ajo që duhet të thoni shumë qartë është se ne nuk ishim shumë efektivë, si përpara në finalizimin e aksioneve,  ashtu edhe prapa. Është e vështirë të fitosh një ndeshje kur bën këto gabime”.