RTSH Sport Live

NBA, Dallasi kualifikohet në finalen e Konferencës së Perëndimit

  • 19/05/2024
  • |
  • Basketboll
NBA, Dallasi kualifikohet në finalen e Konferencës së Perëndimit

Në Play Off-in e NBA-së, Dallas nuk zhgënjen në shtëpi dhe mund Oklahoman 117-116, duke mbyllur serinë e finaleve me rezultatin 4-2 dhe duke fluturuar në finalet e Konferencës Perëndimore.

Për herë të dytë në tre edicionet e fundit të Play-Off-it të NBA, Dallas arrin në finalet e Konferencës Perëndimore. Pas fitores ndaj Oklahomas në ndeshjen 5-të, Mavericks nuk gabuan në shtëpi dhe mundën Thunder 117-116, duke e mbyllur serinë në 4-2.

Një ndeshje e cila, ishte një betejë e vështirë, me miqtë të etur për të shtyrë çdo vendim deri në ndeshjen e 7-të.  Oklahoma merr kontrollin e ndeshjes dhe udhëheq deri para intervalit të gjatë, i cili ende përfundon në + 16 (64-48) në favor të drejtuesve të sezonit të rregullt në Perëndim. Në pjesën e dytë, megjithatë, Doncic, Irving dhe Jones bëjnë përmbysjen e madhe dhe i japin fitoren Dallasit.

Një tjetër triple double për Luka Doncic (29 pikë, 10 rebounde dhe 10 asist), 36 pikët e Shai Gilgeous-Alexander nuk mjaftojnë për Thunder.