PSG bën mrekullinë në Barcelonë, kalon në gjysmëfinale

• 16/04/2024
  • |
  • UEFA Champions League
Raphinha hapi ndeshjen, më pas francezët bëjnë një rikthim të pabesueshëm dhe kalojnë në gjysmëfinale ku do të takohen me Borussia Dortmundin

PSG pushtoi stadiumin Olimpik Lluis Companys në Montjuic, duke mundur Barcelonën 4-1 në ndeshjen e kthimit të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve dhe duke u kualifikuar në gjysmëfinale. Të besuarit e Luis Enrique-s, të cilët e nisën si jo favoritë në parashikimet, duke pasur parasysh disfatën në ndeshjen e parë në shtëpi 3-2, bënë përmbysjen e madhe.

Ashtu si në ndeshjen e parë, ishte Raphinha ai që e theu ngërçin në ndeshje në minutën e 12-të pas një inkursioni perfekt nga Yamal, më pas kartoni i kuq ndaj Araujos (29') i la katalanasit me 10 lojtarë duke komplikuar jetën për Barçën. PSG përfitoi menjëherë duke gjetur golin e barazimit me Dembélé (40'), më pas në pjesën e dytë u ngritën falë golave ​​të Vitinha (54') dhe Mbappé, fillimisht me penallti në minutën e 61-të dhe më pas në kundërsulm në minutën e 88-të, që mbylli përfundimisht fjalimin e kualifikimit.

Çerekfinale e mallkuar, edhe një herë, për Blaugranët që prej pesë vitesh nuk arrijnë në gjysmëfinale. PSG mund të festojë në vend të kësaj duke hyrë në katërshen më të mirë në Evropë dhe duke gjetur Borussia Dortmundin në rrugën e tyre drejt finales në Londër.