RTSH Sport Live

Rezultat historik për mundjen shqiptare, 3 sportistë kualifikohen në Olimpiadë

  • 12/05/2024
  • |
  • Sporte të tjera
Rezultat historik për mundjen shqiptare, 3 sportistë kualifikohen në Olimpiadë

Mundësi Chermen Valiev kualifikohet për Lojërat Olimpike Paris 2024. Pas Zelimkhan Abakarovit, të kualifikuar si finalist i Botërorit dhe Islam Dudaevit, i cili e siguroi dje biletën për në “Paris 2024”, mundja shqiptare ka marrë një tjetër kualifikim me normë për në Olimpiadë.

Chermen Valiev, afrimi më i fundit nga Rusia, i natyralizuar me pasaportë shqiptare, ka shkëlqyer në debutimin e tij nën flamurin kuqezi. Valiev ia ka dalë të arrijë normën kualifikuese në turneun botëror që po mbahet në Stamboll.

Një rezultat historik për mundjen shqiptare që arrin 3 norma olimpike.