RTSH Sport Live

Siti ndalet, Liverpuli shpreson

  • 15/05/2022
  • |
  • Angli
Siti ndalet, Liverpuli shpreson
Skuadra e Guardiolës, nga 0-2 në 2-2, por nuk mjafton. ‘Reds’ mund të shkojnë në -1 të martën

Gola, emocione dhe shumë intensitet në Londër, në fund Manchester City nuk shkon më shumë se një barazim 2-2 ndaj Ëest Hamin dhe gara për Premier League është ende e hapur. Topi tani shkon te Liverpool, i cili të martën me Southampton mund të shkurtojë në -1 dhe më pas të luajë gjithçka në një ditë të zjarrtë të fundit. Të paktën Conference League është zyrtare për skuadrën e Moyes. City e nisi fuqishëm dhe dominoi që në fillim, por çuditërisht ishte Ëest Ham që kaloi në avantazh në minutën e 24-të me një kundërsulm të përfunduar nga Boëen.

Zotërimi i topit që favorizon skuadrën e Guardiolës me 82%, por me sa duket nuk mjafton dhe Boëen nënshkruan dyfishimin në fund të pjesës së parë. Pas tre minutash nga fillimi i pjesës së dytë, Grealish shkurton menjëherë distance.  Nis një tjetër lojë, City shtyn fuqishëm,  me Ëest Ham të mbyllur në zonën e tij, por është i zakonshmi Boëen që shkon shumë pranë tripletës pas një rrëmuje mes Ederson, Laporte e Zinchenko.

City mund të kishte bërë vetëvrasje kur Fernardinho ia dha topin Antonios me një pasim mbrapa, por sulmuesi humbi mundësinë ballë për ballë me Ederson. Ëest Ham më pas kreu vetëvrasje në minutën e 69-të me autogolin e Coufal me vlerë  e 2-2, reagimi i Hammers mbërriti në 77' por megjithatë Boëen prek shtyllën.

 Cityn në minutën e 85-të, ka mundësinë e madhe për të realizuar përmbysjen me penallti. Faull neto nga Soucek ndaj Gabriel Jesus, por Fabianski është i pakalueshëm përballë Mahrez, shpresat e Qytetarëve mbyllen këtu.