RTSH Sport Live

Tre gola Senegalit, zhbllokohet edhe Kane: çerekfinalja është Angli-Francë

  • 04/12/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Tre gola Senegalit, zhbllokohet edhe Kane: çerekfinalja është Angli-Francë
Henderson zhbllokon një ndeshje të komplikuar, më pas Kane dhe Saka mbyllin llogaritë, tani sfida me  Mbappé

Angli-Francë, çerekfinalja e dytë e përcaktuar tashmë në Kupën e Botës 2022. Kombëtarja e Southgate mundi 3-0 Senegalin në raundin e 16-shes dhe siguroi biletën për sfidën me Mbappé dhe shokët e tij, e cila do të zhvillohet më 10 dhjetor. Në fund të pjesës së parë shumë të bllokuar, një blic nga Henderson zhbllokoi ndeshjen (38'), përpara se Kane të dyfishonte në frymën e fundit të pjesës së parë. Në fillim të pjesës së dytë i takoi Saka që të mbyllte llogaritë (57'). Turneu për skuadrën e Cissé përfundon me një nokaut të rëndë, pas një fillimi mjaft premtues të ndeshjes.

Misioni i përmbushur, pra, për kombëtaren e “Tre Luanëve”, e cila kishte nevojë për gjysmë ore të bollshme vuajtje për të gjetur goditjen e duhur dhe më pas për të fluturuar në çerekfinale. Tani ekziston një nga pengesat më të frikshme për t'u kapërcyer: kampionët në fuqi. Një sfidë plot sharm, që megjithatë Botërorit i mungon prej 40 vitesh. Hera e fundit ishte në Spanjë në vitin 1982, me një fitore angleze 3-1. Të dyja skuadrat, për më tepër, nuk ishin përballur kurrë në fazën eliminatore në historinë e tyre, por gjithmonë dhe vetëm në fazën e grupeve.

STATISTIKA

- Anglia ka arritur në çerekfinale të Kupës së Botës për herë të dhjetë: dy herë me Ëalter Ëinterbottom (1954 dhe 1962), Alf Ramsey (1966 dhe 1970), Bobby Robson (1986 dhe 1990), Sven-Göran Eriksson (2002 dhe 2006) dhe Gareth Southgate (2018 dhe 2022).

- Harry Kane ka shënuar deri tani 11 gola në turnetë e mëdha për Anglinë (7 në Kupa Bote, 4 në Kampionate Evropiane), duke kaluar Gary Lineker (10) si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Tre Luanëve në këto gara.

– Anglia ka shënuar me tetë lojtarë të ndryshëm në këtë Botëror, më shumë se çdo kombëtare tjetër.

- Për herë të parë në Botëror, Anglia gjeti golin me tetë lojtarë të ndryshëm.

- Në moshën 32 vjeç e 170 ditë, Jordan Henderson është golashënuesi i dytë më i vjetër i Anglisë në Kupën e Botës, pas Tom Finney kundër BRSS në 1958 (36 vjet 64 ditë).

- Në moshën 19 vjeç e 158 ditë, Jude Bellingham u bë lojtari më i ri që dha një asistim në një ndeshje të Kupës së Botës për Anglinë (që nga viti 1966).

- Phil Foden (22 vjeç e 190 ditë) është lojtari i dytë më i ri që ka dhënë dy asistime në të njëjtën ndeshje eliminatore të Kupës së Botës (që nga viti 1966) pas Ronaldo Nazário kundër Danimarkës në 1998 (21 vjeç e 284 ditë).

- Bukayo Saka është lojtari i parë anglez nën moshën 22 vjeç që shënon tre gola në Kupën e Botës.

- Jude Bellingham (19 vjeç 158 ditë) është adoleshenti i dytë që nis nga minuta e parë një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës për Anglinë, pas Michael Oëen (18 vjeç e 198 ditë) kundër Argjentinës në 1998.