RTSH Sport Live

Uells-Angli, një derbi ku luhet kualifikimi

  • 29/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Uells-Angli, një derbi ku luhet kualifikimi
Ndeshja do të zhvillohet në orën 20:00 në stadiumin Ahmed bin Ali në Al Rayyan.

Gjithçka mbetet ende për t'u vendosur në një grup B, ku Uellsi dhe Anglia luajnë shumë në një derbi që po jep pikë shumë të rënda me synimin për të kaluar raundin dhe gjithashtu vendin e parë.

Uellsianët, pas barazimit të marrë në debutimin e tyre ndaj SHBA-së, pësuan një disfatë të bujshme ndaj Iranit (2-0 me golat e Cheshmi dhe Rezaeian) që i ndërlikoi shumë planet. Rruga që të çon në fazën eliminatore të Katarit 2022 është absolutisht e përpjetë dhe, për këtë arsye, në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve nuk lejohen gabime dhe rezultat tjetër përveç fitores me diferencë të madhe.

Anglia, favorite e madhe për të fituar grupin, nuk arriti të shkojë përtej barazimit pa gola në ndeshjen e dytë kundër SHBA-së dhe për këtë arsye humbi mundësinë për të siguruar herët biletën për në 16-she. Në çdo rast, është një dishezë për Tre Luanët, të cilët falë 6-2 me të cilin mundën Iranin në debutimin e tyre në turne, mund të llogarisin  një parashutë të madhe të garantuar nga diferenca e golave.

Në ditën e fundit të fazës së grupeve, Grupi B do të nisë sërish nga kjo situatë: Anglia 4 pikë, Irani 3, SHBA 2 dhe Uellsi 1.

Ndeshja ndërmjet Uellsit dhe Anglisë do të zhvillohet të martën më 29 nëntor në orën 20:00 në stadiumin Ahmed bin Ali në Al Rayyan.

UELLS-ANGLI

Anglia(3-4-2-1): Ëard; Mepham, Rodon, Davies; Roberts, Ramsey, Ampadu, Ëilliams; Ëilson, Bale; Moore.

Uellsi (4-2-3-1): Pickford; Trippier, Stones, Maguire, Shaë; Henderson, Rice; Sterling, Mount, Saka; Kane.