RTSH Sport Live

Bastianini fiton në Aragon përpara Bagnaia, Quartararo jashtë

 • 18/09/2022
 • |
 • Moto GP
Bastianini fiton në Aragon përpara Bagnaia, Quartararo jashtë
Francezi del menjëherë jashtë, Pecco është i dyti por tani është shumë afër

Tani Botërori është rihapur vërtet. Enea Bastianini triumfon në Çmimin e Madh të Aragonit, raundi i pesëmbëdhjetë i MotoGG të sezonit, ndërsa Fabio Quartararo u rrëzua nga një përplasje pasi bëri një xhiro. Pecco Bagnaia, i dyti pas Bastianinit, është kështu dhjetë pikë prapa liderit në renditje.

Aleix Espargaro është gjithashtu në podium, edhe ai ende mund të ëndërrojë titullin. Vendi i katërt për Brad Binder përpara Jack Miller dhe Jorge Martin. Marc Marquez doli gjithashtu jashtë në xhiron e parë, në GP-në e tij të parë pas më shumë se tre muajsh.

GARA

 1. Bastianini
 2. Bagnaia
 3. Aleix Espargaro
 4. Binder
 5. Miller
 6. Martin
 7. Marini
 8. Zarco
 9. Rins
 10. Bezzecchi
 11. Oliveira
 12. Alex Marquez
 13. Vinales
 14. Crutchlow
 15. Pol Espargaro
 16. Gardner
 17. Morbidelli
 18. Binder
 19. Di Giannantonio
 20. Fernandez

OUT

Marc Marquez
Fabio Quartararo
Takaaki Nakagami

KLASIFIKIMI

 1. Quartararo 211
 2. Bagnaia 201
 3. Aleix Espargaro 194
 4. Bastianini 163
 5. Miller 134
 6. Zarco 133
 7. Brad Binder 128
 8. Rins 108
 9. Vinales 104
 10. Martin 104
 11. Oliveira 95
 12. Marini 91
 13. Mir 77
 14. Bezzecchi 74
 15. Marc Marquez 60
 16. Nakagami 46
 17. Pol Espargaro 43
 18. Alex Marquez 39
 19. Morbidelli 26
 20. Di Giannantonio 23
 21. Dovizioso 15
 22. D. Binder 10
 23. Gardner 9
 24. Fernandez 8
 25. Bradl 2
 26. Crutchlow 2
 27. Pirro 0
 28. Savadori 0
 29. Watanabe 0