RTSH Sport Live

Belgjika, Roberto Martinez: Anglia, favorite

  • 11/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Belgjika, Roberto Martinez: Anglia, favorite
Trajneri i Belgjikës e pranon se favoriti numër një, për të fituar trofeun, është Anglia

Belgjika e nis Europianin të shtunën, kundër Rusisë dhe më pas, të besuarit e Martinez do të kenë punë me Danimarkën dhe në ndeshjen e fundit në Grupin B me Finlandën.

Roberto Martinez, trajneri i Belgjikës ka folur përpara Euro 2020 ku ndër të tjera ka zbuluar se kush është favorite në këtë kompeticion. Ai e ka pranuar se favoriti numër një në “Euro 2020” sipas tij është Anglia.

Kampionati Evropian do të luhet në disa vende, në stadiume të ndryshme dhe përparësia e “Tre Luanëve” është se kanë shansin t’i luajnë gjashtë sfida në ‘Ëembley’, prej shtatë të mundshmeve nëse arrijnë të shkojnë deri në finale. Kjo, sipas Roberto Martinez, do ta ndihmojë shumë Anglinë dhe do t’i japë zemër për t’i shkuar deri në fund kësaj gare për herë të parë në histori”.

Europiani luhet që nga viti 1960 dhe Anglia deri sot, kurrë nuk e ka fituar këtë kompeticion.

“Për mua favoriti numri një është Anglia, do të luajë gjashtë ndeshje prej shtatë të mundshmeve në shtëpi dhe është diçka që i jep përparësi në ditët e sotme duke parë dhe protokollin që kemi të gjithë për shkak të COVID-19. Ndeshja jonë hapëse është kundër Rusisë, është me rëndësi që ta nisim me fitore, do të ishte shumë mirë për në”, tha Martinez.

Ai nuk e mohoi faktin se Franca ka një skuadër të fortë gjithashtu, por të qenurit në grup me Portugalinë dhe Gjermaninë, mund t’i shkaktojë probleme.