RTSH Sport Live

Ducati i pakapshëm, Bagnaia përpara Quartararos

 • 18/06/2022
 • |
 • Moto GP
Ducati i pakapshëm, Bagnaia përpara Quartararos
Piloti torinez do të startojë para të gjithëve në garën e së dielës. Quartararo dhe Zarco janë gjithashtu në rreshtin e parë

Pecco Bagnaia fiton pole position në Çmimin e Madh të Gjermanisë, raundi i dhjetë i sezonit MotoGP. Piloti i Ducatit, i cili kishte ulur më tej rekordin e pistës në mëngjes, shënoi kohën 1:19.931 dhe do të nisë para të gjithëve në garën e së dielës në Sachsenring. Në rreshtin e parë me të do të startojnë edhe Fabio Quartararo dhe Johann Zarco.

Vendi i katërt për Aprilia-n e Aleix Espargaro, i cili hap rreshtin e dytë përpara Fabio Di Giannantonio dhe Jack Miller. Luca Marini është i shtati dhe është në rreshtin e tretë me Jorge Martin dhe Maverick Vinales. Shumë mbrapa Enea Bastianini, i cili do të startojë nga vendi i shtatëmbëdhjetë.

NISJA

Rreshti i parë

 1. Francesco Bagnaia (Ducati)
 2. Fabio Quartararo (Yamaha)
 3. Johann Zarco (Ducati)

Rreshti i dytë

 1. Aleix Espargaro (Aprilia)
 2. Fabio Di Giannantonio (Ducati)
 3. Jack Miller (Ducati)

Rreshti i tretë

 1. Luca Marini (Ducati)
 2. Jorge Martin (Ducati)
 3. Maverick Vinales (Aprilia)

Rreshti i katërt

 1. Takaaki Nakagami (Honda)
 2. Marco Bezzecchi (Ducati)
 3. Joan Mir (Suzuki)

Rreshti i pestë

 1. Pol Espargaro (Honda)
 2. Miguel Oliveira (Ktm)
 3. Brad Binder (Ktm)

Rreshti i gjashtë

 1. Alex Marquez (Honda)
 2. Enea Bastianini (Ducati)
 3. Stefan Bradl (Honda)

Rreshti i shtatë

 1. Remy Gardner (Ktm)
 2. Franco Morbidelli (Yamaha)
 3. Andrea Dovizioso (Yamaha)

Rreshti i tetë

 1. Raul Fernandez (Ktm)
 2. Darryn Binder (Yamaha)