RTSH Sport Live

Giroud e Mbappé udhëheqin Francën, fitojnë dhe Belgjika, Holanda e Kroacia

  • 22/09/2022
  • |
  • Futboll Bota
Giroud e Mbappé udhëheqin Francën, fitojnë dhe Belgjika, Holanda e Kroacia
Sulmuesi i Milanit dhe ylli i PSG-së i japin Deschamps një fitore 2-0 ndaj Austrisë

Në grupin 1 të Ligës A, Franca shmangu, edhe pse momentalisht, rënien e bujshme në Ligën B duke mposhtur Austrinë 2-0. Për të shpëtuar Deschamps, në pritje të ditës së fundit, janë Mbappé dhe Giroud, të cilët në pjesën e dytë firmosën dy golat që i bëjnë transalpinët të marrin frymë. Ylli i PSG-së shënoi në minutën e 55-të pas një aksioni të shkëlqyer personal, ndërsa sulmuesi i Milanit dyfishoi pas nëntë minutash. Franca ngrihet kështu në 5 pikë, në +1 ndaj Austrisë.

Kroacia është në vendin e parë, e cila mundi Danimarkën 2-1 dhe parakaloi skandinavët. Të gjithë golat në pjesën e dytë: Sosa nënshkroi avantazhin e vendasve, më pas Eriksen barazoi në minutën e 77-të. Megjithatë, dy minuta më vonë, Majer shënon golin vendimtar. Për Kroacinë tani do të mjaftojë që të imponohet në Austri për të shkuar në Final Four, ndërsa Danimarka duhet të mundë Francën dhe të shpresojë që djemtë e Dalic të dështojnë.

Në grupin 4, dita e fundit do të jetë vendimtare si për shpëtimin, ashtu edhe për kualifikimin në gjysmëfinale. Holanda, në fakt, fitoi 2-0 në Poloni falë golave ​​të Gakpo (14') dhe Bergwijn (60') dhe shkon në 13 pikë, +3 ndaj Belgjikës e cila fiton 2-1 ndaj Uellsit me De Bruyne (10’) dhe Batshuayi (37'). Për Uellsin shënoi Moore(50').

Me 4-1 në favor në ndeshjen e parë, portokallinjëve do t'u duhet vetëm një barazim në shtëpi për të shkuar më tej, ndërsa Uells-Poloni do të vendosin se kush do të përfundojë në Ligën B: Lewandowski dhe shokët e tij kanë dy nga tre rezultatet në dispozicion për të qëndruar në Ligën A.

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "UEFA NATIONS LEAGUE CROATIA GROUP 2-1 DENMARK FRANCE GROUP 2-0 AUSTRIA BELGIUM GROUP4 2-1 2 GROU 0-2 WALES POLAND NETHERLANDS LITHUANIA GROUP 1-1 FAROE SLANDS TÜRKIYE GROUP 3-3 LUXEMBOURG KAZAKHSTAN GROUP 2-1 BELARUS SLOVAKIA GROUP 1-2 AZERBAIJAN LATVIA GROUP 1-2 MOLDOVA LIECHTENSTEIN GROUP1 0-2 KEY: LEAGUE LEAGUE ANDORRA LEAGUE LEAGUE"