Kategoria e Parë: Dinamo kryeson e vetme

• 14/12/2020
  • |

Në javën e 7-të të Kategorisë së Parë, Dinamo ka arritur të mundë Besëlidhjen me rezultatin 2-0. Një sukses që u ka dhënë kryeqytetasve dhe vendin e parë në Grupin A, që kryesojnë të vetëm. Takimi i zhvilluar në Pezë Helmës foli tërsisht për blutë, që bënë një lojë të qartë. Pas një fillimi të qetë, ku skuadrat më shumë studiuan njëra-tjetrën, blutë e kryeqytetit arritën të bëjnë diferencën në minutën e 17-të. Lopes Da Silva bëri gjithçka në mënyrën e duhur duke shënuar në portën e lezhianëve. Dy minuta më vonë braziliani Almeida humbi një mundësi të mirë për të dyfishuar.

Edhe në pjesën e dytë Dinamo ishte më kërkuese, por goli i sigurisë është realizuar vetëm në fundin e takimit, me autor Djidijiëa, që ka goditur saktësisht me kokë. Me këtë fitore, blutë e kryeqytetit ngjitet në kuotën e 16 pikëve, duke kryesuar të vetëm.

Në sfidën tjetër të këtij grupi, atë mes Orikut dhe Partizanit B, të kuqtë kanë arritur të marrin një fitore 2-0, me gola të shënuar nga Marinaj(49") dhe  E.Allmetaj (75")