Manchester United ringrihet dhe barazohet me pikë me Newcastle

• 13/05/2023
  • |
  • Angli
Pas dy humbjeve radhazi, 'Djajtë e Kuq' iu rikthyen suksesit në javën e 36-të: 2-0 ndaj Wolverhampton dhe barazohen me pikë me vendin e tretë, që u ndal me Leeds (2-2)

Pas dy humbjeve radhazi, Manchester United është rikthyer për të festuar duke mundur Wolverhampton 2-0 në Old Trafford në ndeshjen e 36-të të Premier League. Një sukses me peshë i nënshkruar nga Martial (32') dhe Garnacho (94') për 'Djajtë e Kuq', të cilët u barazuan kështu me Neëcastle në 66 pikë. Në fakt, i treti në renditje nuk arriti të shkojë përtej barazimit (2-2) në fushën e Leeds (ku trajneri i miqve Eddie Hoëe u sulmua nga një tifoz). Të zotët e shtëpisë kaluan përpara me Ayling (7'), por më pas ata humbën penalltinë e një dyfishimi të mundshëm me Bamford (28'). Wilson barazoi nga pika e bardhë (31'), i cili në pjesën e dytë firmos parakalimin duke gjetur sërish golin nga penalltia (69'). Megjithatë, avantazhi zgjati vetëm dhjetë minuta, pasi në minutën e 79-të Kristensen gjeti golin që vulosi barazimin 2-2.

Ashtu si United, Aston Villa gjithashtu 'rishfaqet', e rikthyer nga dy humbje radhazi, e aftë për të mposhtur Tottenhamin në vendin e gjashtë me rezultat 2-1 dhe duke i bashkuar kështu në 57 pikë (një +2 ndaj Brighton-it të De Zerbit, i cili megjithatë ka tri ndeshje më pak se dy rivalë). Golat e Jacob Ramsey (8') dhe Douglas Diaz (72') vendosën ndeshjen në Birmingham, me atë të shënuar nga Kane nga një penallti që vjen shumë vonë (90') për 'Spurs'.

Chelse më pas iu desh të kënaqej me një barazim në shtëpi, për të cilin dopieta e Sterling nuk ishte i mjaftueshëm (51' dhe 58'). Awoniyi gjithashtu shënoi dy (13' dhe 62'), gjë që lejoi Nottingham Forest të fitonte një pikë të çmuar në garën e shpëtimit.