RTSH Sport Live

Rins fiton në Austin, bie Bagnaia, në podium edhe Marini e Quartararo

 • 16/04/2023
 • |
 • Moto GP
Rins fiton në Austin, bie Bagnaia, në podium edhe Marini e Quartararo
Spanjolli rikthen Hondën në shkallën më të lartë të podiumit, duke përfituar nga përplasja e pilotit të Ducati

Çmimi i Madh i Amerikës, raundi i tretë i kampionatit botëror MotoGP, pa triumfin e Alex Rins, i cili e ktheu Hondën në shkallën më të lartë të podiumit, duke përfituar edhe nga përplasja, e dyta radhazi, e Francesco Bagnaia. Në podium  përfundon një tjetër Ducati, ai i Luca Marinit dhe Yamaha i Fabio Quartararos. Gara u shënua nga përplasje të shumta: jo vetëm Bagnaia, por edhe të tjerë si Jorge Martin, ku përfshiheshin edhe Alex Marquez, Aleix Espargaro, Joan Mir dhe Jack Miller.

RENDITJA:

 1. Alex Rins (Honda)
 2. Luca Marini (Ducati)
 3. Fabio Quartararo (Yamaha)
 4. Maverick Vinales (Aprilia)
 5. Miguel Oliveira (Aprilia)
 6. Marco Bezzecchi (Ducati)
 7. Johann Zarco (Ducati)
 8. Franco Morbidelli (Yamaha)
 9. Fabio Di Giannantonio (Ducati)
 10. Augusto Fernandez (KTM)
 11. Michele Pirro (Ducati)
 12. Jonas Folger (KTM)
 13. Brad Binder (KTM)

OUT
Stefan Bradl (Honda)
Takaaki Nakagami (Honda)
Joan Mir (Honda)
Francesco Bagnaia (Ducati)
Jack Miller (KTM)
Raul Fernandez (Aprilia)
Alex Marquez (Ducati)
Aleix Espargaro (Aprilia)
Jorge Martin (Ducati)