RTSH Sport Live

Son, i dashuruar me "metodën Conte": Brutal, por fitues

  • 08/08/2022
  • |
  • Angli
Son, i dashuruar me "metodën Conte": Brutal, por fitues
Pas fitores ndaj Southampton, sulmuesi thotë: “Për të fituar duhet të stërvitesh më fort se të tjerët dhe këtë bëmë”

"Brutal, apo jo?". Son Heung-Min nuk i ka harruar seancat stërvitore rraskapitëse të përgatitjes së Tottenhamit në Seulin e tij. As tani që Spurs janë kthyer në Angli dhe gjithë ajo punë e vështirë është kthyer në një 4-1 ndaj Southampton në ndeshjen e parë të Premier League 2022-23. Ajo në të cilën londinezët duan të fitojnë sërish, në të cilën e gjithë përgatitja intensive të cilës i është nënshtruar Antonio Conte duhet të kthehet në rezultate. “Mendoj se për të fituar duhet të stërvitesh më fort se të tjerët, dhe kjo është padyshim ajo që bëmë”, tha Son, i cili debutoi me një asistim.

Son duket i përsosur për sistemin Conte, atë ku puna e palodhur është në rend të parë. "Unë di vetëm një fjalë: punë - përsëriti trajneri në prag të debutimit të sezonit -. Nuk e di ku mund të shkojmë, por e di që me punë mund të përmirësohemi".

Është e njëjta filozofi me të cilën u rrit sulmuesi që shënoi 23 gola në Premier League vitin e kaluar: fillimisht mësimet pothuajse ushtarake të babait të tij për ta transformuar atë në një lojtar të suksesshëm, më pas disiplina e Pochettino sapo zbarkoi tek Tottenham, thelbësore për shpërthimi i tij dhe më pas 3 javët e kaluara me marinsat në Korenë e Jugut, shërbimi i reduktuar ushtarak për shkak të meritave sportive të fituara në fushë, nën tingujt e magjisë për atë atdheun që e adhuron aq shumë sa e ka shndërruar stadiumin e Tottenham në një Kore të Vogël sa herë që luan.

"U stërvitëm shumë në para kampionatit - thotë Son -. Ishte brutale, por është gjithashtu hera e vetme që mund të stërvitesh fort, sepse kur fillon sezoni fokusohesh te ndeshjet dhe jo te aspekti fizik. Duhej të përgatiteshim, edhe në atë mënyrë shumë të vështirë por sigurisht të dobishme, sepse mendoj se jemi stërvitur më shumë se të tjerët. Tani që sezoni ka filluar dhe ndeshjet bëhen ato ku të gjithë fokusohen, gjëja që ka rëndësi është të vazhdojmë të përmirësohemi, të punojmë shumë në fushë për të parë se ku mund të arrijmë”.

"Kur skuadra shënon 4 gola, do të prisnit të paktën një të jetë i imi ose i Harry. Mendoj se është një shenjë e mirë të kesh shumë opsione në sulm, sepse e mira e ekipit është më e rëndësishme se statistikat individuale”. Ky ekip i vendit të parë vlen edhe për Richarlison, sulmuesin brazilian të cilin Tottenham e mori për 70 milionë euro dhe që humbi të parin për shkak të pezullimit. "Është bukur të kesh konkurrencë të brendshme - thotë Son -. Në 4 javët e stërvitjes ai tregoi se ishte një lojtar i jashtëzakonshëm, mezi pres të luaj me të”.