RTSH Sport Live

Trofeu Gamper, Barça-Juve në “Johan Krujf” me 3 mijë spektatorë

  • 29/07/2021
  • |
  • Futboll Bota
Trofeu Gamper, Barça-Juve në “Johan Krujf” me 3 mijë spektatorë
Ndeshja është planifikuar më 8 gusht, në stadiumin që zakonisht përdoret nga Barcelona B

Ndeshja mes Barcelonës dhe Juventusit, e planifikuar për 8 gusht dhe e vlefshme për Trofeun Gamper (një turne me të cilin katalanasit zakonisht fillojnë zyrtarisht sezonin), nuk do të luhet në Camp Nou, por në Estadi Johan Cruyff, një strukturë që zakonisht pret ndeshjet e Barça B dhe skuadrën e femrave. Vendimi është për shkak të kufizimeve të qeverisë spanjolle. Kjo u njoftua në një konferencë shtypi nga zëdhënësja e qeverisë, Patrícia Plaja, e cila ilustroi rezolutën e re mbi kufizimet që kufizojnë kapacitetin maksimal për ngjarje të mëdha në 3,000 njerëz, pavarësisht nga kapaciteti i hapësirës. Plaja njoftoi se Trofeu Joan Gamper do të mbahet në Estadi Johan Cruyff, pas një takimi midis qeverisë dhe klubit.

Barcelona fillimisht kishte planifikuar të luante Gamper në Camp Nou, duke përfituar nga fakti se pjesëmarrja e lejuar deri më tani në ngjarje sportive dhe kulturore me më shumë se 15,000 njerëz ishte rritur në 20% të kapacitetit. Sidoqoftë, Departamenti i Shëndetësisë e informoi Barçën se nuk do të ishte më e mundur. Pasi e ka mësuar këtë, Barça ka identifikuar në stadiumin Barça B vendin e përshtatshëm për të luajtur turneun, me rreth 3000 tifozë që do të kenë mundësinë të ndjekin ndeshjen.